W społeczeństwie w którym większość ludzi jest nie tylko heteroseksualna, ale też w jakiś sposób uprzedzona do homoseksualistów, trudno jest znaleźć wsparcie i pomoc dla siebie i swojego partnera/partnerki gdy związek homoseksualny napotyka na problemy. Najogólniej rzecz ujmując problemy w związkach homoseksualnych są takie same jak w związkach heteroseksualnych, podobnie też przeprowadza się terapię par. Jednak w środowisku, w którym para homoseksualna często nie może liczyć na wsparcie ze strony rodziny, znajomych, przyjaciół i instytucji, konflikty, które pojawiają się w związku są powodem do rozstania, zamiast do przepracowania i w konsekwencji do rozwoju obu osób pozostających w związku.

Jest też kilka problemów, które dotyczą przede wszystkim par homoseksualnych, choć oczywiście nie wszystkie i nie zawsze. Są to:

-- brak wsparcia i uznania za parę ze strony rodziny, znajomych czy nawet przyjaciół

-- wpływ subkultury gejowskiej/lesbijskiej na związek

-- stres spowodowany tym, ze jedna osób w związku, lub obie, żyją w ukryciu

-- niejasność co do ról w związkach homoseksualnych oraz brak wyraźnych wzorców dla stworzenia długotrwałego, stabilnego związku

Często mówi się także o różnicach w tym, jakich problemów doświadczają w związkach geje, a jakich lesbijki. Generalnie rzecz biorąc mówi się, że geje częściej muszą zmierzyć się z problemem seksu poza związkiem, ze zdradą partnera lub swoją, oraz czasem ze zmniejszonym zainteresowaniem budowaniem związku, gdy przeminie pierwsza fascynacja seksualna.

Lesbijki natomiast często wg niektórych psychologów mają problemy ze zbyt dużą emocjonalną bliskością, symbiotycznością w związku. Często muszą nauczyć się jak znaleźć sobie autonomiczne miejsce w związku. Inną kwestią bardziej specyficzną dla związków lesbijek niż gejów jest posiadanie dzieci lub/i opieka nad dziećmi w związku.

Jednak te uogólnienia nie dotyczą wszystkich związków i nie są żadną uniwersalną regułą.

Jeśli Twój związek przeżywa trudności i chcesz uzyskać fachowa psychologiczna diagnozę takiego stanu oraz szybką skuteczna pomoc w przezwyciężeniu trudności zadzwoń lub napisz.

Ofertę moja kieruje także do tych osób, które pomimo iż nawiązują wiele kontaktów doświadczają powtarzających się trudności w budowaniu długotrwałych stałych związków, a także do tych, które z powodu kompleksów i nieśmiałości unikają jakichkolwiek bliskich kontaktów, lub wiążą się tylko na zasadzie uległości, podporządkowania i rezygnacji z siebie.