Fobia -- to irracjonalny strach przed czymś/kimś. Homofobia początkowo była określana jako intensywny, irracjonalny strach przed ludźmi o orientacji homoseksualnej lub/i przed homoseksualizmem w ogóle. Jednak z biegiem czasu homofobia została zdefiniowana jako jedna z trzech poniższych postaw/opinii:

-- strach przed homoseksualistami/homoseksualizmem

-- nienawiść do homoseksualistów/homoseksualizmu

-- uprzedzenia w stosunku do homoseksualistów objawiające się jako wrogie postawy, dyskryminacją oraz posiadaniem i wyrażaniem negatywnych stereotypów na temat homoseksualizmu i homoseksualistów

We współczesnej terminologii socjologicznej homofobię traktuje się podobnie jak rasizm czy seksizm -- jako nieuprawnione negatywne postawy wobec grupy ludzi.

Postawy homofobiczne mogą wynikać z następujących czynników:

-- wychowanie bądź przebywanie w środowisku, które nie akceptuje żadnej inności

-- wychowanie bądź przebywanie w środowisku głęboko religijnym

-- strach przed ludźmi, którzy są inni

-- próby represjonowania i/lub zaprzeczenia własnym odczuciom homoseksualnym

Homofobia może przybierać różne formy: irracjonalny strach przed homoseksualistami, lub przed jakimikolwiek własnymi uczuciami homoseksualnymi, agresywne napaści wręcz, litość i pozorną akceptację czy tolerancję.

Przykłady zachowań homofobicznych to m.in.

-- używanie terminów gej/lesbijka, bądź innych, jako obelgi

-- mówienie, że homoseksualiści powinni się ukrywać

-- posługiwanie się stereotypami na temat gejów i lesbijek w ocenie ledwo poznanych, lub nie znanych ludzi

-- odczuwanie odrazy na myśl/widok homoseksualistów okazujących sobie uczucie, podczas gdy takie samo zachowanie ze strony heteroseksualistów nie powoduje takich reakcji

-- opowiadanie dowcipów o "pedałach" , "lesbach" itp.

Homofobia może być problemem zarówno człowieka homoseksualnego -- w różnych postaciach od zinternalizowanej homofobii do prób radzenia sobie z postawami homofobicznymi we własnym otoczeniu jak i dla człowieka, który wykazuje postawy homofobiczne wobec homoseksualistów.

Zinternalizowana homofobia dotyczy tych gejów i lesbijek, którzy byli wychowywani w środowiskach skrajnie nieprzychylnych dla homoseksualistów, i w wyniku tego odczuwają niskie poczucie własnej wartości oraz nienawiść skierowaną do samych siebie za to, że są homoseksualni.

Jeśli homofobia jest Twoim problemem, lub problemem osoby Ci bliskiej i chcesz to zmienić korzystając z fachowej pomocy.