Coming out -- czyli ujawnienie swojej orientacji seksualnej osobom trzecim jest stałym punktem w życiu każdej osoby homoseksualnej. Jest to doświadczenie o którym myśli każdy gej i lesbijka, a jeśli już ma to za sobą, coming-out staje się ważną częścią biografii osoby homoseksualnej, często przywoływane we wspomnieniach i rozmowach.
Coming out może dotyczyć ujawnienia się rodzicom, rodzeństwu, przyjaciołom czy kolegom/koleżankom w miejscu pracy. Łączy się zwykle z dniami, miesiącami a czasem nawet latami przemyśleń i refleksji na temat kiedy, gdzie, komu i jak się ujawnić. Powoduje wiele stresów dla osoby homoseksualnej, jeszcze zanim nastąpi, a gdy już nastąpi -- często przysparza jeszcze większych problemów, ale też jest niejednokrotnie źródłem radości i ulgi.
Po pierwsze trzeba powiedzieć, że pragnienie coming-outu jest jak najbardziej naturalnym pragnieniem każdego człowieka. Pozostając w ukryciu osoba homoseksualna skazuje znaczną cześć swojego życia na nie istnienie. Decydując się ukrywać swoją orientację seksualną, homoseksualista a także skazuje siebie, i nierzadko swojego życiowego partnera, na życie w ciągłym strachu, na kombinowanie co zrobić by się nie wydało.
Coming out może być doświadczeniem, które cię wyzwoli i pozwoli pokazać kim naprawdę jesteś tym których kochasz, oraz da ci pewność i wsparcie od najbliższych ci osób. Jednak nie można zapominać, że wciąż żyjemy w świecie pełnym uprzedzeń i nietolerancji, i czasem nawet wśród najbliższych osób znajdą się tacy, którzy nie zaakceptują homoseksualizmu u osoby z rodziny. Czemu to robią? Jest wiele powodów od zwykłego lęku "co ludzie powiedzą?" do posiadanych głębokich przekonań, że homoseksualizm jest niemoralny i należy go leczyć. Te trudne sytuacje jednak w dużej mierze dadzą się przewidzieć i można się na nie przygotować.
Można też, zawczasu, odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogoą w podjęciu decyzji o coming-oucie. Te pytania to m.in.:
-- Czy jesteś całkowicie pewny/pewna co do swojej orientacji seksualnej?
-- Jak się czujesz ze swoją orientacją seksualną? Jaki jest twój stosunek do własnej orientacji seksualnej?
-- Komu chcesz powiedzieć i dlaczego?
-- Co może się zmienić w twojej relacji z tą osobą/tymi osobami kiedy jej/im powiem?
-- Czy masz osoby, które udzielą ci bezwzględnego wsparcia, także materialnego?
-- Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na pytania ze strony rodziców/przyjaciół dotyczące swojej orientacji seksualnej i innych spraw z tym związanych?
-- Czy masz wystarczająca dużo czasu i cierpliwości by przejść proces coming-outu razem z rodzicami/przyjaciółmi, nawet jeśli będzie to proces długi i bolesny?
Większość rodziców przechodzi podobne etapy podczas coming-out dziecka. Są to:
szok, zaprzeczenie, poczucie winy, ekspresja tłumionych uczuć oraz podjęcie decyzji co do dalszego postępowania wobec dziecka (akceptacja bezwarunkowa, przemilczenie sprawy, odrzucenie itp.). Trzeba być przygotowanym na to, że proces ujawniania się może przebiegać znacznie dłużej niż jedna rozmowa.
Podsumowując, coming out jest naturalnym pragnieniem każdej osoby homoseksualnej i procesem czasami niezbędnym do pełnej akceptacji siebie. Nie zawsze pełen coming out jest możliwy, czasami osoby homoseksualne decydują się ujawnić tylko kilku osobom, czasami jest to większe grono. Jednak zawsze coming out poprzedzony jest wieloma przemyśleniami ,rozważaniami wszystkich za i przeciw oraz wymyślaniem scenariuszy na wypadek niepowodzenia.
Pamiętaj, nie musisz być sam/sama ze swoimi myślami, rozterkami, czy niepewnością przed, w czasie i po coming oucie. Proponuje Ci otwarta rozmowę w bezpiecznym miejscu i klimacie, która pomoże Ci uporządkować proces decyzyjny, a także może przyczynić się do lepszego radzenia sobie z powstającymi silnymi emocjami. Moja rola nie polega na nakłanianiu Cię, czy odwodzeniu od ujawnienia się, tylko na wspieraniu Cię w Twoich przeżyciach i trudnościach towarzyszących Ci przy podejmowaniu decyzji.